30 července 2011

Aqua

Mrakodrap Aqua Tower, dokončený v roce 2009 v Chicagu, by byla jen obyčejná prosklená budova, nebýt unikátních balkonů na všech čtyřech stranách. Zvlněné balkony této elegantní 80 podlažní, 251 metrové budovy jsou řešeny do nepravidelných tvarů, čímž vytvářejí dojem organické, vlnící se stavby. Betonové vrstevnice, vystupujíci od budovy až o 3,7 metru, dodávají mrakodrapu nezaměnitelnou tvář a umožňují perfektní výhled na centrum i Michiganské jezero. Vchod na balkon je jen z obývacího pokoje, ložnice tak mají větší výhled a lepší přístup světla. V budově se nachází komerční prostory, hotel Radisson Blu, byty pro nájemní bydlení a v nejvyšších podlažích jsou připraveny apartmány na prodej.

28 července 2011

10 měst s nejvyšším počtem mrakodrapů

1. HONG KONG  1216
2. NEW YORK  562
3. TOKIO  343
4. CHICAGO  282
5. DUBAJ  220
6. SHANGHAI  218
7. TORONTO  146
8. SINGAPUR  121
9. BANGKOK  108
10. KANTON  104

Číslo za názvem města udává počet dokončených mrakodrapů s výškou nad 100 metrů k červnu 2011.

26 července 2011

One Times Square

Deník New York Times dokončil v roce 1904 své nové honosné sídlo na newyorském Times Square, tehdy ještě Longacre Square. Se svými 111 metry to byl tehdy druhý nejvyšší mrakodrap na světě a první postavený v novogotickém stylu. Stavba stojí na úzkém trojúhelníkovém pozemku ze všech stran obklopeným ulicemi. Odstup od ostatní zástavby na náměstí umožnilo dostatečné osvětlení vnitřních prostor denním světlem a bohatou výzdobu všech stran budovy. V roce 1963 budovu zakoupila společnost Allied Chemical. Tu pak necitlivě zrekonstruovala do zvrácené moderní podoby a výsledkem byla banální, nezajímavá stavba bez jakýchkoliv historických ornamentů. Je jen dobře, že postupně přibývající billboardy tuto zpackanou přestavbu zakryly. Budova dnes slouží jen jako obrovský reklamní poutač, světelnými reklamami je doslova obležená. Nikde jinde na světě nestojí venkovní poutač tolik, jako právě tady. Není divu, denně náměstím projde 500 tisíc lidí, měsíčně přes 5 milonů turistů. Budova tak generuje mnohem větší zisk, než případný příjem z nájemného, proto je dnes až na přízemí prázdná. Dva samostatné články v srpnu přinesou více informací o poutačích na této budově a novoroční kouli času, která k této budově neodmyslitelně patří již od roku 1907.

One Times Square v roce 1965 a v současnosti


24 července 2011

Klenot dolního Manhattanu

American International Building, původně Cities Service Building, je 290 metrů vysoký mrakodrap v New Yorku postavený v roce 1932 ve stylu art deco. Byl to tehdy třetí nejvyšší mrakodrap světa a dodnes tvoří dominantu dolního Manhattanu. I přesto, že byl dokončen v době Velké hospodářské krize, nedostatkem nájemníků nikdy netrpěl a od roku 1936 přinášel svým majitelům zisk. Díky podzemnímu průchodu a přemostění v šestnáctém podlaží s protější budovou se mrakodrap zprvu nazýval také Sixty Wall Tower, toto jméno ale brzy zapadlo. Když byla protější stavba v roce 1975 zlikvidována, padlo i toto spojení. V roce 1976 společnost Cities Service prodala budovu pojišťovně AIG, a ta od té doby nese její jméno. Henry L. Doherty, majitel společnosti Cities Service, měl původně obývat nejvyšší tři podlaží budovy. K realizaci ale nikdy nedošlo a prostory sloužily jako vyhlídková terasa pro veřejnost. Dnes se na ni dostanou jen vysocí manažeři společnosti AIG, turisté ani řadoví zaměstnanci zde nejsou vítáni. V budově byly instalovány dvoupatrové výtahy, tehdy novinka v USA, ty ale byly po 40 letech provozu zrušeny v roce 1972. Za poslední dva roky změnila budova dvakrát majitele. I přesto, že dnes stále slouží jako kancelářská budova pro AIG, je možné, že v blízké budoucnosti bude mrakodrap nebo alespoň jeho vrchní část přebudována na exkluzivní bydlení.
 

22 července 2011

Grattacielo Pirelli


Budova po nárazu letadla
V dubnu 1960 bylo v italském Miláně slavnostně otevřeno nové sídlo společnosti Pirelli. Tato 127 metrová budova se záhy stala nejen nejznámějším mrakodrapem země, ale i symbolem Milána a ekonomické konjunktury poválečné Itálie. Elegantní budova měří 70 metrů na délku a v nejširším místě jen necelých 19 metrů. Výhodou takto úzkého profilu je dostatek denního světla uvnitř budovy a není třeba umělého osvětlení. Stabilitu štíhlé budovy zajišťují dva betonové pilíře na obou koncích. Budova byla v roce 1978 prodána regionální vládě Lombardie, která v ní dodnes sídlí. 18. dubna 2002 narazilo do prostoru mezi 24. a 25. podlažím malé jednomotorové letadlo. Pilot se  připravoval na nouzové přistání na nedalekém letišti Linate kvůli nedostatku paliva, z kurzu se ale odchýlil a při nárazu do budovy přišel o život on i dva lidé uvnitř. Náraz a následný požár těžce poškodily nejméně osm podlaží budovy. Konstrukce srážku vydržela a mrakodrap poté prošel kompletní rekonstrukcí, která byla dokončena v roce 2005. Pirelli se stal inspirací mnoha podobným mrakodrapům ve světě. Nejznámější je PanAm Building v New Yorku z roku 1963. Méně známou, ale daleko působivější je budova West Plaza z roku 1974 v Aucklandu, která měří 74 metrů.

20 července 2011

10 nejvyšších českých mrakodrapů v roce 2011


1. CITY TOWER 109 m
    Praha
2. CITY EMPIRIA 104 m
    Praha
3. SD-KOMES 96 m
    Most
4. HOTEL CROWNE PLAZA  88 m
    Praha
5. TELEFÓNICA O2 85 m
    Praha
6. HOTEL CORINTHIA 84 m
    Praha
7. HOTEL KUPA 80 m
    Praha
8. LIGHTHOUSE VLTAVA WATERFRONT TOWERS 80 m
    Praha
9. HOTEL PANORAMA 79 m
    Praha
10. KRAJSKÝ ÚŘAD 78 m
     Liberec

18 července 2011

Severokorejský hotel hrůzy

Hotel Rjugjong, 2005
Nedokončená obludná stavba hotelu Rjugjong v severokorejském hlavním městě Pchjongjang se pravidelně řadí na přední místa žebříčků nejodpornějších budov světa. Stavba této 105 podlažní budovy začala už v roce 1987. Hotel s více než 3000 pokoji měl být slavnostně otevřen o dva roky později pro 13. mezinárodní festival mládeže a studentstva. Tehdy by to byl nejvyšší hotel světa. Zřejmě nevhodné stavební postupy oddálily dokončení o tři roky, ale v roce 1992 byla výstavba zcela zastavena kvůli výpadkům elektřiny, hladomoru a především nedostatku financí. Dokončen byl jen 330 metrový betonový skelet, který pak celých šestnáct let zůstal netknutý. V dubnu 2008 se práce překvapivě obnovily a s novou skleněnou fasádou už mrakodrap vypadá daleko lépe. Nový termín dokončení byl předběžně stanoven na rok 2012, kdy bude KLDR slavit sto let narození svého věčného prezidenta Kim Ir-sena. Budova má sloužit svému původnímu účelu a kromě hotelu nabídne i kasino, noční kluby, několik otočných restaurací pod vrcholkem budovy, bytové jednotky i kancelářské prostory. Otázkou zůstává, kdo naplní tento monstrózni hotel, když turistický průmysl v zemi prakticky neexistuje. Pod novou fasádou se tak s velkou pravděpodobností bude skrývat to samé, co posledních více než 20 let: nic.



Hotel Rjugjong, únor 2011


16 července 2011

United Colors of Empire State Building

Nejslavnější mrakodrap světa a americká ikona, Empire State Building, je známý barevným osvětlením nejvyšších pater, kterými připomíná různá výročí a svátky. Osvětlení však začínalo mnohem skromněji, než jak jej známe dnes. V roce 1932 oznámilo jednoduché bodové světlo v kruhovém vršku budovy volební vítězství F. D. Roosevelta. Do roku 1945 byla osvětlena venkovními reflektory jen úzká šestnáctipatrová věž. Po leteckém neštěstí v červenci 1945, kdy narazil do budovy americký bombardér, se tato věž rozsvítila i vnitřními světly a byla přidána výstražná světla pro letadla. V roce 1951 byl na špičku mrakodrapu instalován televizní vysílač s dalšími čtyřmi červenými výstražnými světly. Bodové reflektory byly roku 1964 nahrazeny plošnými světlomety a osvětleno bylo již všech 30 nejvyšších podlaží. Tehdy ale světla ještě nebyla barevná. Tato změna přišla koncem června 1976, kdy se Spojené státy připravovaly na oslavy 200 let vyhlášení nezávislosti. Světlomety byly přikryty barevnou fólií a budova se rozzářila červenou, modrou a bílou. Ohromný úspěch této akce zajistil, že až do konce roku 1976 zůstal Empire State Building osvětlen národními barvami. Hned následující rok byl celý systém osvětlení zmodernizován do dnešní podoby. Budova je obyčejně osvětlena bílou. Barevná světla přicházejí na řadu ve dnech svátků, výročí, sportovních i jiných událostí. Devět barev - modrá, červená, zelená, žlutá, bílá, černá (světla v dané části nejsou rozsvícena), oranžová, růžová a fialová - umožňují 405 světelných kombinací.Pojďme si některé zajímavé představit: 30. října 2009 oslavila oranžová svátek Halloween, barvy duhy z 26. června 2011 Pride Week, žlutá doprovázela vydání filmu Simpsonovi na DVD v prosinci 2007, modrožlutá kombinace Europe Day 6. května 2011, červená připomíná boj proti AIDS 1. prosince, černočervenožlutá oslavila americko-německou Steuben Parade 26. září 2010. Každý rok koncem března na Hodinu Země však všechna světla zhasnou. 10. srpna 2004 se budova ponořila do tmy na 15 minut na památku herečky Fay Wray, která hrála hlavní roli v legendárním filmu King Kong z roku 1933. A jak bude Empire State Building osvětlen dnes večer? To zjistíte tady.

14 července 2011

Historie mrakodrapu 2: Western Union Building

Naše pouť historií mrakodrapů pokračuje v roce 1875, přesněji prvního února, kdy převzala primát budova Western Union Building v New Yorku se 70 metry. Nejobdivovanějším rysem budovy byla její vysoká mansarda a věžička s hodinami, která zvýrazňovala vertikální směr celé majestátní stavby. Na samém vrcholku byla umístěna železná koule, která se každý den přesně v poledne spustila dolů po vlajkové žerdi. Celý proces byl vždy zahájen telegrafickým příkazem zaslaným z Washingtonu. Srdcem budovy bylo osmé podlaží s rozlehlou pracovní plochou pro téměř 300 zaměstnanců. Právě zde se vyřizovaly desetitisíce telegramů denně ve třísměnném provozu. Většina prostor byla společností využívána pro vlastní účely, jen velmi malá část byla pronajímána, a to především společnostem, které měly těsné obchodní vztahy s Western Union. V červenci 1890 zachvátil sedmé podlaží požár a těžce poškodil horní část budovy. Následná necitlivá oprava ale způsobila ještě větší zkázu. Věžička s hodinami a většina ozdobných prvků byla odstraněna. Nově přistavěná čtyři podlaží ignorovala vzhled nižších pater, která požár přečkala. Původní záměr skloubit nový design se starým se nezdařil a výsledkem přestavby byla estetická katastrofa. Kritikové budovu odsoudili jako hybridní monstrum a podivný slepenec dvou různých budov naskládaných na sebe. V roce 1915 byla stavba zlikvidována bez nejmenších protestů veřejnosti. V příští části zůstaneme v roce 1875, protože primát nejvyšší si tato stavba udržela jen do 10. dubna toho roku.

12 července 2011

10 nejvyšších mrakodrapů světa v roce 1900

 

1. PARK ROW BUILDING 119 m
    New York, USA
2. MANHATTAN LIFE INSURANCE BUILDING 106 m
    New York, USA
3. ST. PAUL BUILDING 96 m
    New York, USA
4. AMERICAN SURETY BUILDING 95 m
    New York, USA
5. CALL BUILDING 94,5 m
    San Francisco, USA
6. NEW YORK WORLD BUILDING 94,2 m
    New York, USA
7. COMMERCIAL CABLE BUILDING 93 m
    New York, USA
8. MASONIC TEMPLE 92 m
    Chicago, USA
9. EMPIRE BUILDING 89,3 m
    New York, USA
10. AMERICAN TRACT SOCIETY BUILDING 88,7 m
     New York, USA

Jména mrakodrapů odpovídají jménům v roce 1900.

10 července 2011

Top of The Rock

Pohled na Central Park
Top of the Rock je název vyhlídkové terasy na střeše GE Building (původně RCA Building) v New Yorku ve výšce 259 metrů. Znovuotevřena byla v roce 2005 po nákladné rekonstrukci a nezbytných bezpečnostních úpravách. Je méně známá a navštěvovaná než vyhlídka budovy Empire State Building a přitom poskytne úchvatnější zážitek. Méně turistů znamená kratší fronty a často se návštěvník bez jakéhokoliv čekání dostane velmi rychle nahoru. Budova stojí blíže Central Parku a nabízí na něj fantastický výhled. Nejvyšší ze tří vyhlídkových plošin se rozkládá na rovné střeše, a nic tak nebrání skutečnému panoramatickému výhledu na celé město. Největší výhodou, kterou Empire State Building logicky ani nemůže nabídnout, je samotný pohled na Empire State Building. Budovy jsou od sebe vzdáleny tak akorát, což je zvláště při západu slunce doslova pastva pro oči. Nejlepší čas pro návštěvu Top of the Rock je bezesporu těsně před západem, kdy se město pomalu noří do tmy, rozsvěcují se kanceláře v budovách pod terasou, a všichni nedočkavě čekají, jakými barvami se rozsvítí Empire State Building naproti.
Pohled na Empire State Building a Manhattan

08 července 2011

10 nejvyšších mrakodrapů světa v roce 1950


1. EMPIRE STATE BUILDING 381 m
    New York, USA
2. CHRYSLER BUILDING 319 m
    New York, USA
3. CITIES SERVICE BUILDING 290 m
    New York, USA
4. BANK OF MANHATTAN TRUST BUILDING 283 m
    New York, USA
5. RCA BUILDING 259 m
    New York, USA
6. WOOLWORTH BUILDING 241 m
    New York, USA
7. CITY BANK-FARMERS TRUST BUILDING 226 m
    New York, USA
8. TERMINAL TOWER 216 m
    Cleveland, USA
9. METROPOLITAN LIFE TOWER 213 m
    New York, USA
10. 500 FIFTH AVENUE 212 m
     New York, USA

Jména mrakodrapů odpovídají jménům v roce 1950.

06 července 2011

10 nejvyšších mrakodrapů světa v roce 2011


1. BURJ KHALIFA  828 m
    Dubaj, Spojené arabské emiráty
2. TAIPEI 101  509 m
    Taipei, Taiwan
3. SHANGHAI WORLD FINANCIAL CENTER  492 m
    Šanghaj, Čína
4. INTERNATIONAL COMMERCE CENTER   484 m
    Hongkong, Čína
5. PETRONAS TOWERS  452 m
    Kuala Lumpur, Malajsie
6. NANJING GREENLAND FINANCIAL COMPLEX  450 m
    Nanjing, Čína
7. WILLIS TOWER  442 m
    Chicago, USA
8. GUANGZHOU INTERNATIONAL FINANCE CENTER  438 m
    Guangzhou, Čína
9. TRUMP INTERNATIONAL HOTEL & TOWER  423 m
    Chicago, USA
10. JIN MAO TOWER  421 m
     Šanghaj, Čína

04 července 2011

Zaplavete si ve dvousetmetrové výšce?

Letos v únoru otevřený Marina Bay Sands rezort v Singapuru nabízí mnoho atrakcí jako luxusní hotel, kasino, restaurace, obchody, muzeum, divadla, konferenční centrum a kluziště s umělým ledem. Největší atrakcí je bezesporu hektarová palmová promenáda spojující na střeše všechny tři věže hotelu. Nabízí nejen fantastický pohled na singapurské centrum, ale i tzv. nekonečný bazén, který je ve výšce 198 metrů nejvýše položený otevřený bazén na světě, a severní věž hotelu přesahuje o 67 metrů. Na první pohled to vypadá, že plavec může lehce přepadnout do hlubiny. Je to však jen iluze, voda přepadává do dostatečně široké jímky, která je pod okrajem bazénu. Video pod článkem dokazuje, že iluze je vskutku dokonalá. Mimochodem, v pravé části dolní fotografie lze spatřit tři nejvyšší singapurské mrakodrapy: Republic Plaza (1996), Overseas Union Bank Center (1988) a United Overseas Bank Plaza One (1992). Všechny tyto tři mrakodrapy měří shodně 280 metrů. Vyšší stavby nejsou v Singapuru kvůli leteckému provozu povoleny.


02 července 2011

Mrakodrapy z úvodního fota

Úvodní foto je ve skutečnosti kolorovaná pohlednice, ale vychází ze skutečné černobílé fotografie pořízené pravděpodobně v roce 1900. Budova vlevo s kupolí je New York World Building z roku 1890, se svými 94 metry jednu dobu držitel titulu nejvyšší budova světa. Stavba uprostřed s věžičkou je Tribune Building z roku 1875, další držitel rekordu, vysoká 79 metrů. Vedle ní pak Times Building z roku 1889. Zajímavostí je, že všechny tyto budovy prošly přestavbou v krátkém časovém období na začátku 20. století. New York World Building se dočkala zadní přístavby v roce 1908, Tribune Building byla přestavěna a výrazně zvýšena mezi lety 1903 - 1905 a extra čtyři podlaží byla v roce 1905 přidána i u Times Building. Za touto budovou vyčnívá nejvyšší část mrakodrapu American Tract Society Building z roku 1895 s 89 metry. Fotografie na konci tohoto článku je z roku 1907 a zachycuje všechny tyto změny včetně právě probíhající zadní přístavby u New York World Building. Do současnosti se bohužel dochovaly jen Times Building a American Tract Society Building, všechny budovy vlevo od nich byly zlikvidovány. New York World Building v roce 1955, Tribune Building v roce 1966.

Mrakodrapy na ulici Park Row, 1907