31 ledna 2014

Kde byl Waldo? 3

Dokázali jste loni v prosinci najít některé nebo snad dokonce všechny požadované detroitské mrakodrapy? Pokud ano, wow! Pokud ne, oh shit! Zopakujme si zadání:

1. Pro začátečníky: Penobscot Building
2. Pro pokročilé: One Detroit CenterGuardian Building
3. Pro experty: Cadillac Tower, David Broderick Tower, Book Tower
4. Pro fanatiky: Renaissance Center, David Whitney Building, One Woodward Avenue

A tady je kompletní řešení:
1. Pro začátečníky: Penobscot Building (1)
2. Pro pokročilé: One Detroit Center (2), Guardian Building (3)
3. Pro experty: Cadillac Tower (4), David Broderick Tower (5), Book Tower (6)
4. Pro fanatiky: Renaissance Center (7), David Whitney Building (8), One Woodward Avenue (9)

28 ledna 2014

La Grande Arche de la Défense

La Grande Arche neboli Velký oblouk či Velká archa je nejznámější a nejslavnější stavbou pařížské moderní obchodní čtvrti La Défense. Tato novodobá pamětihodnost byla dokončena v roce 1989 k dvoustému výročí Velké francouzské revoluce a více než dvakrát převyšuje Vítězný oblouk na náměstí Charlese de Gaulla. Dílo dánského architekta Otto von Spreckelsena, obrovský betonový kvádr pokrytý sklem a carrarským bílým mramorem, je 111 m vysoký a spočívá na dvanácti mohutných pilířích zakotvených v zemi. Zdálky tento nový Vítězný oblouk nevypadá mohutně, zdání ale klame. Ve skutečnosti by se pod něj vešla celá katedrála Notre-Dame a ještě by kus místa zbylo. Budova dnes slouží výhradně administrativním účelům. V jižním pilíři sídlí Ministerstvo výstavby a dopravy, v severním pilíři několik mezinárodních společností a na vrcholu sídlí Mezinárodní nadace pro lidská práva. Pod klenbou jsou zajímavým způsobem zavěšeny panoramatické výtahy. Těmi bylo možné vyjet až na střechu, odkud se nabízel neopakovatelný výhled na La Défense i velkou část Paříže. Vyhlídková terasa i výtahy jsou však od dubna 2010 veřejnosti natrvalo uzavřeny.

26 ledna 2014

DC Tower 1

Všechno jednou končí, a tak musel po čtrnácti letech Millennium Tower odevzdat své výškové prvenství nové rakouské budově. Loni dokončený DC Tower 1 dramaticky proměnil panorama Vídně a zařadil tím rakouskou metropoli mezi světovou mrakodrapovou elitu. 220 metrů vysoká stavba byla postavena v Donau City, moderní a stále se rozvíjející obchodní části Vídně. Navrhnul ji francouzský architekt Dominique Perrault, tvůrce nové Francouzské národní knihovny v Paříži. Charakteristickým prvkem budovy je její tmavě modré zabarvení a především výrazně zvlněná přední strana. Prvních patnáct podlaží je určeno hotelu, střední část kancelářím a v nejvyšší části budou luxusní byty. Nechybí ani restaurace a bar s vyhlídkou v nejvyšším, šedesátém patře. Jednotlivé části jsou od sebe striktně odděleny a každá má svůj vlastní vstup. Naproti stávajícímu mrakodrapu vyroste v blízké budoucnosti DC Tower 2 s obdobným zvlněným designem a výškou asi 168 metrů. Komplex těchto dvou majestátních budov tak vytvoří pomyslnou bránu do této čtvrti. Co se týče mrakodrapů, čekají Vídeň další zářné zítřky.

22 ledna 2014

Post Tower

"Od našich staveb chceme, aby fungovaly jako stroj, který by měl vytvořit příjemné prostředí," prohlásil kdysi německý architekt Helmut Jahn. Své vize se dodnes pevně drží a ani následující projekt nebyl výjimkou. Na okraji Bonnu u břehu Rýna byla v roce 2002 dokončena nová centrála německé pošty právě podle Jahnova návrhu. Se svými 163 metry se stala nejvyšší v Bonnu a zároveň nejvyšším mrakodrapem Německa mimo Frankfurt nad Mohanem. Tvar budovy je definován dvěma odsazenými půlkruhovými tělesy umístěnými po obou stranách centrálního vnitřního atria. Prázdný prostor mrakodrapu spolu s terasovitými zahradami na každém devátém podlaží umožňuje vznik přirozené ventilace a omezuje energetickou náročnost celé stavby. Přes tento ústřední prostor se klene řada můstků spojujících obě části budovy s kancelářemi. Díky tomuto řešení jsou pracovní prostory dostatečně zality přirozeným světlem z vnitřní i vnější strany budovy. Z oken se navíc naskýtá krásný výhled na řeku a blízký park. Ocelová konstrukce je obložena dvěma vrstvami skleněného pláště se slunolamy. Ty jsou řízeny počítačovým systémem, který automaticky upravuje jejich sklon podle polohy slunce. Mezi oběma vrstvami skleněného pláště zeje třiceticentimetrová mezera, kde cirkuluje vzduch a zabraňuje tak přehřívání budovy. Přítomnost solárních panelů na střeše umožňuje částečnou energetickou soběstačnost stavby. Bonnský mrakodrap je příklad dokonalé synergie umění, architektury a moderní technologie.

20 ledna 2014

Johnny Pětka

Svérázná Sloní věž není jediná ujetá výšková budova v Bangkoku. Podobně vysmívaný, ale rovněž ikonický mrakodrap najdete v tomto městě ještě jeden. Tentokrát to je budova ve tvaru robota. Byla dokončena v roce 1986 a měří 83 metrů. Bank of Asia, vlastník budoucí stavby, si přál, aby jeho nové sídlo symbolizoval moderní, počítačový svět bankovnictví. Thajský architekt Sumet Jumsai proto navrhl budovu v podobě robota. Největší inspiraci čerpal z hračky svého syna. Není divu, že výsledek připomíná robota z filmů z osmdesátých let. Vzhled mrakodrapu ale není samoúčelný. Postupně ustupující hmota stavby je dána místním stavebním zákonem. Antény na střeše slouží jako hromosvody a komunikační uzly. Dvě výrazné oční bulvy jsou pro změnu velká kruhová okna z reflexního skla, vedoucí do rozlehlé konferenční místnosti pro vedení banky. Víčka jsou vyrobena z kovových lamel. Boční stěny jsou prakticky bez oken, aby byly interiéry chráněny před slunečním svitem a horkem. Okna v přední a zadní části jsou modře tónována, aby odrážela modré logo banky. Ačkoliv se Bangkok pyšní celou řadou mnohem vyšších budov, nádherně praštěný robotí mrakodrap patří k těm daleko nejznámějším.

16 ledna 2014

Superman Building

Nejvyšší mrakodrap Providence, to je Bank of America Building, místně známý jako Superman Building. Byl dokončen v roce 1928 a dodnes je nejvyšší budovou města i celého státu Rhode Island. 130 metrů vysoká stavba postavená v tehdy oblíbeném art deco stylu svým designem připomíná newyorské mrakodrapy. Zatímco postupně ustupující objem byl v New Yorku povinný pro všechny nově postavené mrakodrapy již od roku 1916, pro Providence tato stavební povinnost neexistovala a neexistuje ani v současnosti. Přesto se stavitelé rozhodli přenést nezaměnitelný newyorský styl do Providence se vším všudy. Budova se skládá z centrální věže obklopené šesti křídly a je zakončena lucernou, která osvětluje noční Providence světle modrou barvou po většinu roku. Výjimkou jsou Vánoce, kdy září tradiční červenou a zelenou, a Den svatého Valentýna, kdy svítí červenou barvou. Zmiňovaná přezdívka vznikla v padesátých letech minulého století, kdy byl v USA vysílán televizní seriál o Supermanovi, a sídlo deníku Daily Planet připomínalo existující budovu v Providence. Přezdívka se mezi místními rychle uchytila a vydržela dodnes. V současnosti je oficiální název mrakodrapu Bank of America Building, podle zdaleka největšího nájemce. Banka jej ale koncem minulého roku zcela opustila, a tak je jeho budoucnost nejistá. S největší pravděpodobností dojde k přeměně mrakodrapu na byty.

15 ledna 2014

Niels Esperson Building

Když připlul teprve patnáctiletý dánský imigrant Niels Esperson v roce 1872 do Ameriky, neměl v kapse ani floka. Jen co si v New Yorku vydělal pár dolarů, sebral se a odtáhnul na západ hledat zlato a štěstí. Zlato tam sice nenašel, štěstí ale ano: potkal Mellie, fešnou ženskou, kterou si později vzal za ženu. Zkusil podnikat v realitách, ale nebyl příliš úspěšný. Tak se raději opět sbalil a v roce 1904 společně s manželkou zamířil do Texasu, kde se právě rozjel ropný boom. Esperson si jako mnoho dalších dobrodruhů myslel, že sotva kopne do země, vytryskne ropa a udělá z něj milionáře. Paradoxní je, že jeho naivní představa se do puntíku naplnila. Po několika neúspěšných pokusech narazil na bohaté ložisko a během dvou let postavil dvě stě vrtů. Jméno nově založené společnosti charakterizovalo Nielsovu osobnost: The Invincible Oil Company, tedy Ropná společnost neporazitelného. Když ropný magnát v roce 1922 umírá, zanechává za sebou obrovský majetek a bohatou vdovu. Mellie se záhy rozhodla postavit v Houstonu mrakodrap na jeho památku. Niels Esperson Building byl dokončen v roce 1927 a svou výškou 125 metrů se stal na krátkou dobu nejvyšší v Texasu. Mrakodrap byl postaven ve stylu italské renesance. Postupně ustupující hmota budovy je v horní části ozdobena řadou fiál a uren a je zakončena kruhovým monumentem na mohutném vysokém podstavci, v noci výrazně osvětleným. V roce 1941 bylo přistavěno boční křídlo, tentokrát pojmenované po Mellie. Přestože je dnes Espersonův mrakodrap obklopen daleko vyššími stavbami, je díky své osvětlené koruně zdaleka rozpoznatelný. Zůstává památníkem neochvějného muže a jeho oddané manželky.

09 ledna 2014

Emirates Towers

Na začátku dubajské mrakodrapové horečky, jež trvá dodnes, stály dvojčata Emirates Towers. Obě věže byly dokončeny v roce 2000 a staly se symbolem překotného rozvoje celé oblasti. Charakteristickým znakem staveb je trojúhelník, obrazec blízký islámskému umění. Proto jej opakovaně nalezneme na mnoha místech budov: půdorys má tvar rovnostranných trojúhelníků, skleněné střechy i střešní okna jsou trojúhelníková, vnitřní výzdoba rovněž hojně používá tento motiv. Výraznou horní část obou mrakodrapů tvoří šikmý jehlan s trojúhelníkovou lucernou a rohovým válcem jakoby vloženým do vnitřní hmoty staveb. Hlavní budova komplexu měří 355 metrů a nacházejí se zde kanceláře. Do roku 2009 byla nejvyšší v Dubaji i celých Spojených arabských emirátech. Nižší budova dosahuje výšky 309 metrů a jsou zde luxusní hotel, plesový a schůzovní sál, privátní kluby a v nejvyšším patře restaurace s vyhlídkou. Mrakodrapy spojuje v nejnižší části terasovitá podnož, opět s trojúhelníkovým profilem. Zde se nacházejí obchodní centrum, kryté parkoviště a atrium s vodopády. Zářivý, až bělostný exteriér budov je docílen obkladem z žuly a sklem s vysoce odraznou vrstvou. Díky svým jedinečným tvarům jsou mrakodrapy v siluetě města okamžitě rozeznatelné, a to i z velké dálky.

05 ledna 2014

Park Inn Berlin

Přestože Berlín patří mezi největší evropská města, na mrakodrapy je poměrně chudý. Nejvyšší budovou města je hotel Park Inn Berlin s výškou 125 metrů. Byl dokončen v roce 1970 jako Hotel Stadt Berlin přímo na náměstí Alexanderplatz. Hned po znovusjednocení Německa na začátku devadesátých let se vynořilo několik smělých plánů na revitalizaci náměstí a jeho okolí. Jeden plán dokonce počítal s demolicí budovy. Na jejím místě pak měly být postaveny tři mrakodrapy s výškou kolem 150 metrů. Místo toho byl zmodernizován samotný hotel: všechny vnitřní prostory v roce 2001 a o čtyři roky později následovala kompletní renovace fasády. Dnešní jméno získal v roce 2003, když jej zakoupil řetězec Radisson. Čtyřhvězdičkový hotel nabízí veškeré služby ve své kategorii a pro hosty má připraven příjemný bonus navíc: vyhlídkovou terasu na střeše s úchvatným výhledem na centrum města. Park Inn si dodnes své prvenství udržel. Je přes čtyřicet let nejvyšší budovou Berlína a zároveň i nejvyšším hotelem celého Německa.

03 ledna 2014

10 nejvyšších mrakodrapů světa v roce 2014


1. BURJ KHALIFA 828 m
    Dubaj, Spojené arabské emiráty
2. SHANGHAI TOWER  632 m
    Šanghaj, Čína
3. ABRAJ AL-BAIT TOWERS  601 m
    Mekka, Saúdská Arábie
    New York, USA
5. TAIPEI 101  509 m
    Taipei, Taiwan
6. SHANGHAI WORLD FINANCIAL CENTER  492 m
    Šanghaj, Čína
7. INTERNATIONAL COMMERCE CENTER  484 m
    Hongkong, Čína
8. PETRONAS TOWERS  452 m
    Kuala Lumpur, Malajsie
9. NANJING GREENLAND FINANCIAL COMPLEX  450 m
     Nanjing, Čína
10. WILLIS TOWER  442 m
     Chicago, USA

01 ledna 2014

Dubaj 2014

Spojené arabské emiráty jsou zemí superlativů. Najdete zde nejluxusnější hotel světa, největší zábavní park s nejrychlejší horskou dráhou, nejrozlehlejší nákupní centrum, největší zlatý trh na světě, nejdelší pontonový most, nejvychýlenější mrakodrap a samozřejmě nejvyšší budovu světa Burj Khalifa. Do letošní novoroční show se tentokrát zapojil mrakodrap v celé své výšce a výsledek byl opravdu velkolepý.