31 října 2013

Sloní věž

Vztah člověka a slona se v Thajsku vyvíjel po staletí. Kromě praktického života toto zvíře mělo a dodnes má hluboký význam pro náboženský a duchovní život obyvatel nejen Thajska, ale prakticky celé jihovýchodní Asie. Největší a také nejobludnější pocty se toto majestátní zvíře dočkalo právě v Thajsku. V roce 1997 byla v Bangkoku dokončena výstavba 102 metrů vysokého mrakodrapu, který slona záměrně připomíná. Důraz na detail je až úsměvný: oči tvoří rozlehlá kruhová okna, uši jsou několikapatrové prosklené balkony, černý ocas je ve skutečnosti dvacetipatrový komín a ve výrazné žlutých převislých klech najdete kanceláře vlastníka budovy. Přesto je tato výstřední stavba mezi místními oblíbená a nesou velmi nelibě, když se jí turisté vysmívají. V současnosti se v budově nacházejí kanceláře, luxusní byty, škola, plavecký bazén a nákupní centrum.

30 října 2013

Europa Tower

1. května 2004 se Litva spolu s dalšími devíti státy stala novým členem Evropské unie. Ve stejný den byla ve Vilniusu slavnostně otevřena budova, která se stala nejvyšší v Litvě i celém Pobaltí a dodnes tento primát drží. 129 metrů vysoký mrakodrap Europa Tower byl postaven v moderní čtvrti výškových budov Šnipiškės u řeky Neris na dohled od Starého města. Při výstavbě se ozvaly protestní hlasy, že takto vysoká stavba nenávratně naruší siluetu nedalekého historického centra. K žádnému narušení samozřejmě nedošlo a v současnosti je naopak budova vnímána jako moderní dominanta hlavního města. V nejnižších patrech se nachází nákupní galerie, nad ní administrativní prostory a hotel. Veřejnosti přístupná terasa ve výšce 114 metrů pak návštěvníkům nabízí výhled na okolní mrakodrapy i Staré město.

25 října 2013

Vertigo 9

O nebezpečné zálibě jménem rooftopping už tady byla řeč. Joe McNally, fotograf časopisu National Geographic, posunul honbu za šokujícími snímky ještě o kousek výš, přesněji řečeno úplně nejvýš. Fotografie totiž pořídil z téměř nejvyššího bodu mrakodrapu Burj Khalifa v Dubaji z výšky těžko uvěřitelných 820 metrů. Dostat se na jinak nepřístupné místo nebylo vůbec jednoduché. Byla k tomu zapotřebí 26 letá kariéra uznávaného fotografa pro National Geographic, předešlé zkušenosti s obdobným výstupem na nejvyšší bod antény World Trade Center ve výšce 527 metrů a antény Empire State Building ve 448 metrech a především tříleté intenzivní vyjednávání s vlastníkem budovy Burj Khalifa. Povolení k výstupu nakonec obdržel, a tak mohl letos v březnu nafotit velkolepé snímky, ze kterých se točí hlava.

22 října 2013

10 nejvyšších mrakodrapů Číny


1. SHANGHAI WORLD FINANCIAL CENTER
    Shanghai, 492 m. 2008
2. INTERNATIONAL COMMERCE CENTER
    Hong Kong, 484 m. 2010
3. NANJING GREENLAND FINANCIAL COMPLEX 
    Nanjing, 450 m. 2010
4. KINGKEY 100
    Shenzhen, 442 m. 2011
5. GUANGZHOU INTERNATIONAL FINANCE CENTER    
    Guangzhou, 438 m. 2010
6. JIN MAO TOWER
    Shanghai, 421 m. 1998
7. TWO INTERNATIONAL FINANCE CENTRE
    Hong Kong, 415 m. 2004
8. CITIC PLAZA
    Guangzhou, 391 m. 1997
9. SHUN HING SQUARE
    Shenzhen, 384 m. 1996
10. CENTRAL PLAZA
      Hong Kong, 374 m. 1992

19 října 2013

Na kuřích nožkách (2. část)

Diplom z univerzity a licence od státu z vás udělají profesionála, ale jsou také zavazující. Vaše společenská odpovědnost Vás dalece přesahuje. Když objevíte nějaké sociální riziko... Proboha, tahle věc zabije tisíce. Musím něco udělat. Musím něco udělat!
William LeMessurier, americký statik a profesor stavebního inženýrství

Testy modelu mrakodrapu ve větrném tunelu a detailní kalkulace skutečně prokázaly, že studentka měla pravdu a konstrukce mrakodrapu je nedostatečně zajištěná proti větrnému zatížení. LeMessurierův statický návrh spojů ocelové konstrukce byl totiž v důsledku úspor financí nahrazen systémem se zámkovými spoji. Z kalkulací vyplynulo, že nedostatečně provedené spoje začínají kolabovat při proudění větru rychlejším než 112 km/h. Jako extrémní se ukázala situace, kdy uragán namáhá dvě stěny mrakodrapu zároveň ve směru 45° a celá stavba se tak začíná hroutit. LeMessurier mohl strčit hlavu do písku a nedělat nic, spáchat sebevraždu nebo začít problém urychleně řešit. Zvolil třetí možnost a dost možná tím zabránil nepředstavitelné katastrofě. Závažný statický problém představil společnosti Citicorp už začátkem srpna 1978 a po krátkém jednání od ní obdržel souhlas s opravami i nezbytné finance. LeMessurierova náprava spočívala v důkladnějším zpevnění konstrukčních spojů. Parta svářečů nepozorovaně prováděla potřebné práce. Přes každý spoj se v nočních hodinách v průběhu tří měsíců navařovala dva palce tlustá ocelová plotna. Opravy přesto neunikly pozornosti investigativních novinářů z New York Times, kteří si všimli pravidelného nočního provozu v budově. Článek ale nikdy nevyšel, protože právě v období oprav vstoupily novinářské odbory do stávky a deník tři měsíce nevycházel. Další šťastná událost záhy následovala. V polovině oprav se objevily zprávy o hurikánu Ella směřujícím na New York. Chybělo jen pár hodin od evakuace oblasti kolem mrakodrapu, když se hurikán stočil na východ. Dělníci v následujících týdnech mohli svou práci úspěšně dokončit. Když byla celá aféra o dvacet let později zveřejněna, na statikovu hlavu se nesnesla obrovská kritika, jak by se dalo předpokládat, ale naopak obrovská pochvala za aktivní a především vysoce etický přístup k celému problému.

17 října 2013

Na kuřích nožkách (1. část)

Citicorp Center, dnes Citigroup Center, je jeden z nejvyšších mrakodrapů New Yorku a díky šedobílému zabarvení a především unikátnímu zakončení se nesmazatelně zapsal do panoramatu Manhattanu. Seříznutí koruny mrakodrapu v úhlu čtyřicet pět stupňů mělo svůj význam. Plocha byla totiž určena pro solární panely, přestože šikmina nesměřuje přímo ke slunci. Panely zde ale nikdy umístěny nebyly. Původní plán rovněž počítal s luxusními byty v nejvyšší části, ale ani k tomu nakonec nedošlo, a tak celá budova slouží v současnosti administrativním účelům. Již od začátku byla stavba mrakodrapu inženýrskou výzvou. Na severozápadním nároží celého pozemku stál kostel svatého Petra. Církev dovolila společnosti kostel zbourat pod podmínkou, že na stejném místě vyroste kostel nový, s budovou mrakodrapu nespojený a zcela uchráněný od průniku nosné konstrukce mrakodrapu do interiéru kostela. Požadavek církve se zdál být nesplnitelný a o realizaci novostavby v těsném sousedství se začalo pochybovat. Statik William LeMessurier tak posadil celou hmotu stavby na čtyři masivní sloupy. Ty se tyčí do výšky 35 metrů a nejsou umístěny v rozích budovy, ale v polovině jejích bočních stran. Toto řešení umožnilo vybudovat mrakodrap nad severozápadní nároží, kde Citigroup postavila nový kostel. Jednotlivá podlaží jsou vynášena nosníky ve tvaru písmene V a zatížení je tak soustřeďováno do sloupů. Když byla budova v roce 1977 dokončena, výška 279 metrů ji zajistila sedmé místo v žebříčku nejvyšších budov světa. Newyorčané si novou elegantní budovu rychle oblíbili a její unikátní statické řešení bylo velebeno odborníky. Jenže v červnu 1978 LeMessurier obdržel telefonát studentky stavebního inženýrství, která mu oznámila, že statické řešení vykazuje nebezpečné vady. Brzy se ukázalo, že měla pravdu.

16 října 2013

K&D Towers

Litevská Klaipėda zažila začátkem nového století krátký a intenzivní stavební boom, který zahrnoval i výstavbu řady moderních mrakodrapů. Většina projektů nakonec zůstala jen na papíře. To se ale naštěstí netýkalo následující dvojice budov, kterou se podařilo dostat do fáze výstavby a v roce 2006 do úspěšného zakončení. Hlavním rysem osvěžujícího designu mrakodrapů K&D Towers je jejich podoba s písmeny K a D. Co představuje písmeno K, jistě není těžké uhádnout: je to začáteční písmeno města. Co reprezentuje déčko, už asi uhádne jen málokdo. Jedná se o začáteční písmeno městem protékající říčky Danė. Budovy stojí záměrně odsazené od sebe jako dva nespojené dílky skládačky. Tím vytvářejí pomyslnou bránu, jež otevírá cestu mezi městem a nedalekým přístavem u Baltského moře. Cihlově červená fasáda nenarušuje okolní ráz historické zástavby, nové stavby ji naopak obohacují o moderní prvky. Budova K je vysoká 74 metrů, nacházejí se zde hotel, kanceláře a na střeše nejvyššího patra bar s vyhlídkou na přístav. Budova D je o dva metry nižší a je určena pouze pro byty.

14 října 2013

Tour Areva

Pátá nejvyšší budova Paříže i celé Francie, to je 185 metrů vysoká Tour Areva, pojmenovaná podle průmyslové korporace zabývající se mimo jiné atomovou energií a obnovitelnými zdroji energie. Byla postavena v roce 1974 ve známé pařížské čtvrti mrakodrapů La Défense, patří tedy k nejstarším výškovým budovám této čtvrti. Stavba je občas známá podle svého původního majitele Tour Fiat. Mrakodrap je čistý kvádr z černé žuly a reflexními okny pokrývající fasádu ze všech čtyř stran. Stavbu navrhl architekt a specialista na výstavbu kancelářských budov Roger Saubot. Mimochodem, pařížská Tour Montparnasse je jeho dílem. U mrakodrapu Tour Areva se inspiroval černým monolitem z filmu 2001: Vesmírná odysea. Původně měly být postaveny dvě totožné budovy, ale vinou ropných šoků a ekonomické recese sedmdesátých let z tohoto plánu sešlo. Druhý mrakodrap měl být vybudován na druhé straně širokého pěšího bulváru, přesně na místě dnešního Tour Total, které je shodou okolností také dílem Rogera Saubota.

10 října 2013

R2-D2 Building

Bostonský mrakodrap 111 Huntington Avenue, je postmoderní budova, která se svým ustupujícím designem a zdobenou korunou vrací ke kořenům a připomíná klasické mrakodrapy dvacátých a třicátých let minulého století. Stylizovaný vrchol s otevřenou korunou je v noci osvícen a je působivým prvkem noční siluety města. Přitom měla být stavba původně zakončena plochou střechou. Starosta města Thomas Menino nebyl s původním návrhem spokojen a z několika předložených návrhů nakonec vybral ten se zaoblenou korunou. Na základě podobnosti budovy s androidem R2-D2 z filmu Hvězdné války obdržela budova přezdívku R2-D2 Building. Design je dílem architektonického studia Childs Bertman Tseckares, které má své sídlo právě v Bostonu. Mrakodrap byl dokončen v roce 2002, měří 169 metrů a zařadil se mezi nejvyšší stavby města. Leží v historické čtvrti Back Bay, nabízí téměř čtvrt milionu metrů čtverečních administrativní plochy a její podzemní garáže pro více než 3000 aut patří k nejrozlehlejším v Nové Anglii.

07 října 2013

UFO nad Vancouverem

Nejvyšší budovou kanadského Vancouveru se v roce 1977 stal mrakodrap Harbour Centre. Nebýt unikátního zakončení, byla by to další betonová krabice, kterých najdeme po světě tisíce. Díky mohutné otáčivé věži na střeše se ale mrakodrap stal symbolem města a výrazným orientačním bodem. Pokud započteme i anténu, dosahuje výšky 177 metrů. Vyhlídková terasa s otočnou restaurací se ale nachází podstatně níž, ve výšce 130 metrů, a je vyhledávanou turistickou atrakcí. Návštěvníci se nahoru dostanou dvěma venkovními prosklenými výtahy, jež nahoře zajíždějí do kruhové nástavby. Vyhlídkovou terasu slavnostně otevřel americký astronaut Neil Armstrong, který zároveň zanechal otisk své boty v kusu betonu. Tento otisk pak mohli návštěvníci roky obdivovat. Minulý rok prošla celá otáčivá věž renovací, jenže Armstrongův otisk se na své místo už nevrátil. Někdo jej totiž s velkou pravděpodobností ukradl. Harbour Centre je v současnosti pátá nejvyšší budova Vancouveru, stále ale zůstává nejvyšší čistě administrativní budovou města. 

04 října 2013

SD-Komes

Nepřehlédnutelnou dominantou Mostu je již od roku 1984 mrakodrap SHD-Komes, kde původně sídlilo ředitelství Severočeských hnědouhelných dolů. Stavbu projektovali architekti Václav Krejčí, Jiří Fojt a Míťa Hejduk. Budova měla být reprezentativní dominantou tehdy nově budovaného Mostu. Přípravné práce se rozjely už v roce 1970 a s plánovanou výškou 96 metrů se jednalo o nejvyšší budovu Československa. Výstavba se ale protáhla, a tak se budova po dokončení už nejvyšší nestala. Kromě kanceláří měla být v nejvyšším patře zřízena veřejnosti přístupná vyhlídková terasa, ale tento záměr nebyl nikdy realizován a terasa je dodnes nedokončená. Budova byla po roce 1989 převedena do majetku nově vzniklých Severočeských dolů, z SHD-Komes se stala SD-Komes a nadále sloužila jako administrativní budova. Poslední roky se potýká s nízkou, sotva padesátiprocentní obsazeností. Koncem minulého roku byl mrakodrap prodán novému majiteli. Ten budovu pomalu modernizuje a opravuje s cílem přilákat do nájmu nové firmy. Změny se v blízké budoucnosti dočká i samotný název budovy. Více na: http://magazin.e15.cz/bydleni/aktuality/mostecky-mrakodrap-shd-komes-zrejme-koupil-podnikatel-smolik-976237#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink Více na: http://magazin.e15.cz/bydleni/aktuality/mostecky-mrakodrap-shd-komes-zrejme-koupil-podnikatel-smolik-976237#utm_medium=selfpromo&utm_source=e15&utm_campaign=copylink