28 listopadu 2012

Hearst Tower

Americký tiskový magnát Wiliam Randolph Hearst si v polovině dvacátých let minulého století najal vídeňského architekta Josepha Urbana, aby mu v New Yorku navrhl nové ředitelství pro jeho novinářské impérium. Hearst měl původně v plánu postavit mrakodrap tyčící se na šestipodlažní základně. První fáze byla dokončena v roce 1928 v tehdy oblíbeném stylu art deco. Dříve než se přistoupilo ke druhé fázi, zasáhla Velká hospodářská krize, a dostavba byla odložena na neurčito. Nikdo netušil, že se neurčito protáhne na téměř osmdesát let a výsledkem prodlevy se nakonec stane nejkrásnější mrakodrap Manhattanu. Design nové stavby navrhl titán světové architektury Norman Foster, který zvolil podobný přístup jako u přestavby Říšského sněmu v Berlíně. Původní budova byla kompletně vykuchána, zbylo jí jen vnější zdivo. Vzniknul tak obrovský vnitřní prostor, který slouží jako fascinující vstupní hala s restauracemi, kavárnami a veřejným prostorem s vodními kaskádami. Nová skleněná věž, dokončená v roce 2006, byla mistrovsky zasazena dovnitř a zároveň nad tento světlem zalitý prostor, přičemž se jeho první podlaží nachází až nad stávající budovou.

Krystalická forma budovy s jakoby odkrojeným vrcholem a zkosenými trojúhelníkovými okny dosahuje výšky 182 metrů. Fasádu tvoří důmyslný systém skleněných panelů, které v létě nepropouští teplo a v zimě naopak chrání interiér před nízkými vnějšími teplotami. Skleněnou fasádu obepíná velmi neotřelá diagonální nosná síť, konstrukci tvoří recyklovaná ocel a zděné části využívají materiál získaný po demolici interiérů původní budovy. Norman Foster touto nadčasovou stavbou opět prokázal, kam patří - k absolutní světové špičce.

26 listopadu 2012

Kde je Waldo? 2


Dokážete na této fotografii New Yorku z listopadu letošního roku najít některé z jeho nejznámějších mrakodrapů? Vyberte si obtížnost, na kterou stačíte, a hurá do toho. Na řešení si ale počkáte až do 14. prosince.

1. Pro začátečníky: One World Trade Center
2. Pro pokročilé: Empire State Building
3. Pro experty: 7 World Trade Center
4. Pro fanatiky: 55 Water Street

23 listopadu 2012

Tour EDF

Pařížská čtvrť mrakodrapů La Défense se v roce 2001 rozrostla o další mimořádně zajímavý mrakodrap. 165 metrů vysoké ředitelství francouzské energetické společnosti Électricité de France se nachází na strategickém místě co by croissantem dohodil od Velkého oblouku, symbolu této moderní části města. Elipsovitý půdorys budovy ostře kontrastuje s okolními pravoúhlými stavbami. Od okolí ji také odlišuje výrazná fasáda, již tvoří pruhy z lesklé nerezové oceli střídající se s reflexními skleněnými panely. Nejpozoruhodnějším rysem mrakodrapu je kuželovitá výseč v rohu nad hlavním vchodem, jež sahá až do 26. patra a končí ve stejné výšce jako prázdný prostor uvnitř Velkého oblouku. Hlavní vchod zakrývá ocelová kruhová stříška s průměrem 24 metrů, která plynule vychází z konstrukce, aniž by ji podpíraly vnější sloupky. Podobnou kruhovou stříšku najdete i nad dalším vchodem na opačné straně budovy, ta je ale mnohem menší. Mrakdrap navrhlo studio Pei Cobb Freed & Partners, jež podobné stavební prvky později uplatnilo u projektů Hyatt Center v Chicagu, 7 Bryant Park v New Yorku a částečně i u Torre Espacio v Madridu.

20 listopadu 2012

Złota 44

Zatímco v Praze vypukne hromadný hysterický záchvat pokaždé, když si někdo dovolí navrhnout výškovou budovu na pankrácké pláni, tak Varšava si v centru staví mrakodrapy o 106. Dalším přírůstkem do siluety polské metropole se brzy stane mrakodrap Złota 44. Budova má nezaměnitelný rukopis svého tvůrce, jímž je světoznámý architekt polského původu Daniel Libeskind. Stavba má 192 metrů a po dokončení se stane třetí nejvyšší budovou Varšavy a čtvrtou nejvyšší v Polsku. Výstavba mrakodrapu, kterému se občas přezdívá Plachta, začala v březnu 2008, ale přesně rok poté se veškeré práce zastavily a na parcele zůstal stát jen sedmnáctipatrový betonový skelet. Na vině bylo zneplatnění stavebního povolení kvůli stížnostem majitelů bytů v sousedním domě a především finanční problémy stavební firmy Orco. Problémy se ale podařilo překonat a v lednu 2011 byly stavební práce naplno obnoveny. V současnosti finišují úpravy vnějšího pláště budovy a v polovině příštího roku přivítá nové majitele bytů. V budově se bude nacházet celkem 266 exkluzivních apartmánů a že to budou jedny z nejdražších v zemi, je už dnes nabíledni.
Takto bude vypadat Złota 44 po dokončení (uprostřed)
V popředí Pałac Kultury i Nauki, nejvyšší mrakodrap Polska

18 listopadu 2012

Ontario Tower

Docklands, londýnská městská část na Ostrově psů, prochází od začátku osmdesátých let minulého století bouřlivým rozvojem. Na místě bývalého přístavu vyrůstají nablýskané administrativní budovy a mrakodrapy. Mezi nejzajímavější z nich patří 106 metrů vysoká Ontario Tower přímo u břehu Temže. Budovu z roku 2007 navrhlo světoznámé architektonické studio Skidmore, Owings a Merrill, jež stojí například za projekty mrakodrapů Lever HouseSears Tower, Trump International Hotel and Tower, Burj Khalifa nebo One World Trade Center. Elipsovitý tvar stavby připomíná jednak komín továren, které zde kdysi stávaly, jednak lodní komín zaoceánských parníků, které kolem proplouvaly. Budova je určena jen luxusnímu bydlení. Ty nejdražší byty jsou samozřejmě v nejvyšších patrech s výhledem na Temži, halu Millennium Dome a mrakodrapy finančního centra Canary Wharf. Prudce elegantní Ontario Tower získává každou noc ještě větší šmrnc, když lem její zkosené části modře osvítí noční panorama. A vypadá to, že nebude dlouho osvětlovat noc sama. V současnosti se v těsném sousedství připravuje výstavba ještě vyšší budovy s podobným elipsovitým designem.
Ontario Tower (zcela vpravo) a mrakodrapy Canary Wharf

14 listopadu 2012

Knickerbocker Trust Building

Knickerbocker Trust
Building, 1909
Knickerbocker Trust
Building, 1912
Dávno zapomenutý mrakodrap dávno zapomenuté společnosti. To byl Knickerbocker Trust Building, nesmírně elegantní newyorský mrakodrap z roku 1911. Společnost Knickerbocker Trust Company, založená v roce 1884, se dokázala za pouhých šestnáct let vypracovat v jednu z největších amerických bank. Sídlila v nevelké budově přímo naproti hotelu Waldorf=Astoria nacházející se ve střední části Manhattanu. Jenže dolary tečou především na Wall Streetu a kdo tehdy neměl sídlo nebo alespoň pobočku v této části New Yorku, jako by nebyl. Knickerbocker Trust tedy v roce 1905 zakoupila budovu Consolidated Stock & Petroleum Exchange hned vedle slavné Manhattan Life Insurance Building. Tuto nemovitost nechala až na velmi malou část přiléhající k sousední nemovitosti strhnout a v roce 1909 byla na tomto místě dokončena nová budova. Měla však jen osm podlaží a vedle mnohem vyšší Manhattan Life Insurance Building vypadala jako chudý příbuzný. Ještě týž rok se přistoupilo ke druhé fázi výstavby, a to zvýšení budovy o dalších čtrnáct podlaží. Výsledkem byl o dva roky později impozantní mrakodrap a důstojný doplněk vedlejšího obra. Přesná výška budovy bohužel není známa, podle dobových fotografií mohla dosahovat necelých 100 metrů. První tři podlaží lemovaly působivé mramorové sloupy, ostatní patra byla obložena levnější světlou terakotou. Celé přízemí zabírala honosná bankovní hala, další dvě patra nad ní sloužily jako kanceláře pro majitele budovy. Všechny další administrativní plochy byly pronajímány. V nejvyšším patře fungovala restaurace pro všechny zaměstnance budovy.
Knickerbocker Trust Building, 1912
V dálce téměř dokončený Woolworth Building, budoucí nejvyšší mrakodrap světa

Knickerbocker Trust
Building, 1952
Společnost však v době dokončení mrakodrapu již ve své původní podobě neexistovala. Její pád je tragický příklad věčné lidské hamižnosti. Při burzovní panice v říjnu 1907, kterou mimochodem vyvolaly finanční prasárničky vlastníků této instituce, proběhl klasický run na banky. Těžce zasažena byla i Knickerbocker Trust, jež musela velmi brzy po vypuknutí paniky zastavit veškerou výplatu hotovosti. Před bankrotem ji zachránila převzetím konkurenční Columbia Trust Company. O měsíc později vyvodil prezident společnosti Charles T. Barney z této události příliš kruté osobní důsledky výstřelem do břicha. Po více než čtyřhodinovém trápení v bolestech umírá. Vlastníkem dokončeného mrakodrapu se stala nově vytvořená Columbia-Knickerbocker Trust Company, mrakodrapu ale jméno po původním majiteli zůstalo. Budovu získala v roce 1923 banka Irving Trust Company a zasela tím semínko její budoucí zkázy. O svůj obdivuhodný vzhled přišla v roce 1938 necitlivou přístavbou dvou podlaží, jež byly jako mohutné závaží připlácnuty na střechu. Konečná výška stavby dosáhla 116 metrů. Na začátku šedesátých let byla už budova považována za ekonomicky nerentabilní a architektonicky zastaralou, a tak byla v roce 1963 zlikvidována společně se sousední Manhattan Life Insurance Building. Na jejich místě byla o dva roky později dokončena přístavba One Wall Street Building, což bylo sídlo Irving Trust. Není třeba dodávat, že tato přístavba je zcela nezajímavá a straší zde dodnes.
Začínající demolice Knickerbocker Trust Building, 1962

11 listopadu 2012

10 nejvyšších rozestavěných mrakodrapů světa


1. PINGAN INTERNATIONAL FINANCE CENTER 660 m
    Šenzen, Čína

    Předpokládaný rok dokončení: 2015
2. SHANGHAI TOWER 632 m
    Šanghaj, Čína 

    Předpokládaný rok dokončení: 2014
3. WUHAN GREENLAND CENTER 606 m
    Wuhan, Čína

    Předpokládaný rok dokončení: 2017
4. ABRAJ AL-BAIT TOWERS 601 m
    Mekka, Saúdská Arábie

   Předpokládaný rok dokončení: 2013
5. GOLDIN FINANCE 117 597 m
    Tianjin, Čína 

    Předpokládaný rok dokončení: 2015
6. LOTTE SUPER TOWER 123 555 m
    Soul, Jižní Korea

    Předpokládaný rok dokončení: 2015
7. ONE WORLD TRADE CENTER 541 m
    New York, USA
    Předpokládaný rok dokončení: 2014
8. CTF GUANGZHOU 530 m
    Guangzhou, Čína 
   Předpokládaný rok dokončení: 2017
9. ZHONGGUO ZUN 528 m
    Peking, Čína
    Předpokládaný rok dokončení: 2016
10. DALIAN GREENLAND CENTER 518 m
     Dalian, Čína
     Předpokládaný rok dokončení: 2016

09 listopadu 2012

Jin Mao Tower

Tak jak překotně roste význam Šanghaje coby ekonomického a finančního centra Číny i světové ekonomiky, tak podobně zběsilým tempem v něm vyrůstají ikonické mrakodrapy. Prvním takovým se stal Jin Mao Tower v nové finanční čtvrti Pudong. Tento mrakodrap měří 421 metrů a v roce 1998 se stal nejvyšší budovou Číny a třetí nejvyšší na světě. Prvenství si udržel do roku 2008, kdy jej převýšil sousední Shanghai World Financial Center. Svým odstupňovaným, symetrickým profilem a v noci osvětlenou korunou na vrcholu připomíná pagodu. Fasádu tvoří nerezová ocel a sklo, v níž se zrcadlí sousední budovy, nedaleká řeka Huangpu a změny denního světla. Podobně jako u Taipei 101 na Taiwanu, i u této stavby figuruje číslo osm velmi často. Budova má 88 podlaží rozdělených na šestnáct částí, každá z nich je směrem nahoru o osminu menší než segment pod ní. Železobetonové jádro tvoří osm ocelových a osm betonových pilířů. Toto
Atrium hotelu Shanghai Grand Hyatt
cílené používání osmičky není samozřejmě náhoda, protože podle tradičního čínského učení feng-šuej přináší číslo osm a jeho násobky štěstí a bohatství. Ostatně i název mrakodrapu odkazuje na stejné hodnoty, Jin Mao Tower znamená v překladu doslova zlatem oplývající věž. Prvních padesát podlaží je určeno pro kanceláře, nad nimi je umístěno šest podlaží s obchody a v nejvyšší části se nachází luxusní pětihvězdičkový hotel Shanghai Grand Hyatt s fantastickým, 115 metrů vysokým atriem, které prostupuje budovou až k její nejvyšší části. V 88. patře je veřejnosti přístupná vyhlídka, odkud mají návštěvníci nejen nádherný výhled na celé město, ale nabízí se jim i unikátní pohled dolů na válcové atrium hotelu. Jin Mao Tower se stal spolu s televizní věží Oriental Pearl Tower a mrakodrapem Shanghai World Financial Center charakteristickým znakem Šanghaje a jejím hlavním orientačním bodem.
Shanghai World Financial Center a Jin Mao Tower

06 listopadu 2012

Postgirobygget

Postgirobygget v současnosti
Postgirobygget, 1999
Když si v roce 1975 postavila Norská pošta v Oslu své nové sídlo, stala se budova svou výškou 84 metrů nejvyšší v zemi. Zároveň ale byla silně kritizována kvůli zničení panoramatu města i nevhodnému umístění do historického centra. Stavba byla natolik nenáviděná, že se jí přezdívalo Nepřítel lidu. Když byla v roce 1990 dokončena v těsném sousedství 117 metrů vysoká Oslo Plaza, budova Norské pošty o svůj titul přišla, silně negativní postoj veřejnosti ale přetrval. V roce 2001 zakoupila mrakodrap realitní společnost Entra a vyhlásila architektonickou soutěž na její zlidštění. Dva roky poté byla dokončena renovace podle vítězného návrhu norského studia Arkitektkontoret Hultberg, Resen, Throne-Holst og Boguslawski. Stavbě v nejvyšší části přibylo sedm podlaží, celková výška se posunula na 111 metrů a výrazně pomohlo i vertikální rozdělení na dvě rozdílně vysoké budovy. Rekonstrukce se vydařila, a přestože se z nenávisti nestala láska na první pohled, Osloňané se již za tuto budovu nemusejí stydět.

02 listopadu 2012

Casablanca

Téměř v nejvyšším bodě pražských Vinohrad vyrostlo v roce 1971 ředitelství Podniku zahraničního obchodu Strojimport. Budova byla postavena milánskou firmou Feal podle návrhu architektů Zdeňka Kuny, Zdeňka Stupky a Olivera Honke-Houfka. Zjevnou inspirací stavbě byl elegantní newyorský mrakodrap Seagram Building v internacionálním stylu z roku 1958. Budova Strojimportu má celkem 18 podlaží a je vysoká 66,5 metru. Nosná konstrukce budovy je ocelová, svisle nesená osmnácti sloupy, obvodový plášť tvoří závěsné panely z hliníku a velkoplošná okna z reflexního skla, kterých je na každém podlaží osmdesát osm. Mrakodrap disponuje pěti rychlovýtahy a jedním unikátním poštovním výtahem. Firma Strojimport budovu využívala až do roku 1996, kdy ji prodala a přesídlila na jinou pražskou adresu. V červnu 2003 byla na střechu stavby instalována ocelová konstrukce ve tvaru jehlanu, kde byly umístěny sektorové antény, antény pro mikrovlnné spoje a radiové vysílače. Ve středu této konstrukce je umístěn 20,5 metru vysoký stožár, který slouží jako vysílač rádia Country. Nejvyšší bod budovy se tedy nachází ve výšce 87 metrů. V současnosti nese budova název po telekomunikační společnosti Casablanca INT, která zde sídlí. Tomuto vinohradskému solitéru možná přibude v sousedství další výšková budova. Podle stavebních plánů se má jednat o čtrnáctipatrový skleněný mrakodrap ve tvaru krystalu. Tato zvláštní budova s názvem Crystal Prague by měla mít výšku 60 metrů.